پله پیچ
پله پیچ - پله گرد

پله پیچ

پله پیچ به پله ای گفته می شود که کف پله های آن حول یک محور بچرخد.

شخصی که از این پله‌ها بالا برود، بر روی محیط یا شعاع بیرونی دایره یا پله حرکت می کند.

این پله‌ها فضای بسیار کمتری نسبت به پله‌های مستقیم عادی می‌گیرند و می‌توان برای صعود به طبقات بالایی در حداقل فضای ممکن از آنها استفاده کرد.

 

 

مراحله های اجرای پله پیچ

اجرای پله پیچ دارای مراحله هایی می باشد:

 

 1.  ارایه کردن پلان و  تحلیل پلان مشخص شده
 2.  بازدید از مکانی که قرار بر این است که پله پیچ در آنجا اجرا شود.
  اندازگیری فضایی که پله در آنجا قرار میگیرد وبررسی کردن محدودیت های احتمالی ای که به وجود میاید.
 3.  بررسی موارد قابل توجه درباره ان ها مانند:
  استانداردها ،پاخور مناسب،عدم سرگیر بودن.این موارد از موارد بسیار مهمی می باشند،زیرا امنیت فردی را که از پله استفاده می کند را تعیین میکند.
 4.  بعد از بررسی کردن نقشه دو بعدی و توجه به استاندارد ها و احتمالات ،سه بعدی پلان تهیه می شود و به کارفرما داده می شود.
  بعداز تایید شدن  از طرف کارفرما و تعیین وقت مقرر و اجرای قرارداد نقشه   طراحی می شود و جهت اجرا به محل کار تحویل داده می شود،
  نقشه ای برای محل اتصال پله در ساختمان هم تهیه می شود.

انواع پله پیچ

پله پیچ چوبی

 

 

مزایای پله پیچ چوبی


پله های چوبی
مقرون به صرفه تر میباشد. شما می توانید با پرداخت پول کمتر طرحی که دوست دارید را سفارش بدهید. همچنین، پله چوبی فضای خانه را گرم تر و صمیمی تر میسازد. چوب و انواع رنگ های قهوه ای آن در دکوراسیون داخلی بسیار مورد توجه قرار می گیرد.

 

معایب پله پیچ چوبی


طول عمر پله موضوعی میباشد که باید به هنگام انتخاب پله چوبی در نظر گرفته شود. پله های چوبی به راحتی توسط رطوبت و حرارت شدید آسیب می بینند. همچنین از چوب باید در برابر آفات مراقبت نمود.

پله پیچ فلزی

 

 

مزایای پله پیچ فلزی

 

طول عمر و استفاده طولانی مدت از مزایای ان میباشد. آنها می توانند با هر نوع فلزی ساخته بشوند. محبوب ترین جنس پله فلزی، ساخته شده از فولاد ضد زنگ و آلومینیوم میباشد. شما نمی توانید پله فلزی را به راحتی خراب کنید. آنها در طول سال ها مقاومت زیادی در برابر تنش ها و فشارهای زیادی دارند. از آنجا که پله فلزی بسیار با دوام است، برای مناطق زلزله خیز بسیار عالی میباشند. قابلیت ساخت طرح های متنوع با استفاده از فلز بسیار بالا است. بنابراین اگر شما به دنبال پله ای با طرح و مدل خاصی هستید، فلز باید در بین یکی از گزینه های شما باشد.

 

معایب پله پیچ فلزی

 

این نوع پله ها معمولا بزرگ سنگین هستند، معمولا بیشتر از انواع چوبی هزینه بر میباشند. به همان میزان که شما مقاومت و استحکام پله را بالا می برید و طرح های متنوع تری را به اجرا درمی آورید، به همان میزان هم ممکن هست هزینه های شما بالا برود. یکی دیگر از مشکلات این است که اگر از آهن یا برنز ساخته شود، ممکن است در گذر زمان دچار تغییر رنگ شود. البته این در صورتی امکان پذیر است که شما پوششی بر روی آن قرار ندهید. برای حفظ ظاهر پله فلزی می توانید آن را با رنگ و یا هر نوع پوششی دیگر تکمیل کنید.

پله پیچ