پله پیچ چوبی

معرفی کلی پله پیچ چوبی

 

چوب از جهات بسیار زیادی مورد توجه عموم می باشد . از دلایل آن می‌توانیم به تأثیر آن روی مجلل کردن ساختمان و زیبایی و جذابیت فضای مختلف آن اشاره کنیم. از طرفی دیگر چوب حس ارگانیک بودن را به بنای ساختمان می دهد و مناسب استفاده در نمای ساختمان، فضای داخلی و همچنین در محوطه ساختمان می باشد.

باتوجه به مواردی که اشاره شد چوب در معماری جایگاه بسیار  ویژه‌ای دارد این در صورتی است که هزینه تمام شده چوب مخصوصاً در ایران نسبت به مصالح دیگر از جمله فلز و آهن بیشتر می باشد با این حال همواره جایگاه خود را بیشتر از قبل در معماری حفظ کرده است در حقیقت منظور از پله چوبی برای استفاده کنندگان مختلف و متفاوت است که با چند سوال می توان آنها را مجزا کرد.

به عنوان مثال می تواند تمام پله یا بخشی از آن از چوب باشد یا فقط از نظر بصری چوبی نمود کند؟
می توان پله های چوبی را بر اساس همین تفاوت‌ها مجزا کرد که در مورد هر کدام به توضیح مواردی مانند کیفیت در استحکام، زمان تولید و نصب کردن، نسبت هزینه ها و همین طور کیفیت در بهره برداری می پردازیم.

١. پله پیچ تمام چوب
در این نوع پله پیچ هندسه سازه بسیار تعیین کننده می باشد به طوری که تأثیر بسیار زیادی بر کیفیت در استحکام، زمان تولید و نصب و … دارد. در پله گردهایی که با قوس‌هایي با شعاع کم اجرا می شوند و به عبارتی گرد تر هستند و یا پیچش بیشتری دارند، کلیه فاکتورهای ذکر شده خصوصاً زمان اجرا و هزینه، نسبت به پله پیچ با قوس شعاع کم و پله مستقیم بسیار بالاتر هستند. پله های چوبی به چند دسته قابل تفکیک هستند:
١. پله گرد مستقیم
٢. پله گرد با شکل دهی حرارت
٣. پله گرد با  شکل دهی نوارهای نازک و چسب
٤. پله گرد با اتصال های پلکانی قطعات مستقیم
٥. پله گرد با شیب دار قطعات مستقیم
٦. پله گرد با اتصال قطعات قوسی با شیب

 

 

 

این پست توصیه می شود

نظرات